Choď na obsah Choď na menu
 


Hirka Ján, Mons., ThDr. h. c.

6. 10. 2009

HIRKA JÁN, Mons., ThDr. h. c., prešovský emeritný biskup, pápežský prelát, web stránka biskupstva: biskupstva: www.grkatpo.sk, narodený 16. 11. 1923 v Abranovciach, maturoval 3. 5. 1944, ordinovaný 31. 7. 1949 v Prešove, 17. 2. 1990 konsekrovaný na biskupa, 1949 - 1950 - koncipista biskupského úradu Prešov, 1949 - kaplán Prešov, 1949 - 1950 - kaplán Ľutina, 28. 4. 1950 - po likvidácii Gréckokatolíckej cirkvi sa skrýval a pokračoval tajne v pastoračnej činnosti, 22. októbra 1952 - zatknutý, ponechaný vo vyšetrovacej väzbe až do odsúdenia, 28. apríla 1953 odsúdený na tri roky väzenia pre: "Trestný čin marenia dozoru nad cirkvami a náboženskými spoločnosťami“ podľa  173 ods. 1 Trestného zákona, 4. júla 1953 - na základe amnestie prepustený, 1953 - robotník Mostáreň Brezno, 19. 9. 1955 - zatknutý, 4. septembra 1956 - odsúdený na dva a pol roka väzenia za: "Nepriateľské združovanie proti republike, 1956 nútené práce v bani Rtyně, 20. marca 1958 - prepustený s 5 - ročným zákazom pobytu v Prešovskom a v Košickom kraji, 1958 - robotník, kurič, sanitár, nemocnica Podbrezová, 1964 - kurič, údržbár, nemocnica Prešov, 1968 - 1969 - správca farnosti, neskôr dekan Prešov, 2. 4. 1969 - ordinár - apoštolský administrátor prešovského biskupstva s právami diecézneho biskupa, 21. 3. 1978 - pápežský prelát, 17. 2. 1990 - konsekrovaný na biskupa, 10. 12. 2002 - dôchodok, k r. 2004 - na odpočinku v Prešove, INÉ FUNKCIE: 24. 11. 1989 - podľa záznamu ŠTB – ÚPN - agent, OCENENIA: nositeľ pocty biskupov Moyzesa a Kuzmányho (1998), Radu Andreja Hlinku I. triedy (1999), Pribinovho radu II. triedy (2003), AUTOR: http://www.homily-service.sk/prispievatelia/?zobrazit=prispevky&autor_id=19 , PRÍSLUŠNÝ KU GRÉCKOKATOLÍCKEMU ARCIBISKUPSTVU PREŠOV

Celoslovenský zoznam žijúcich kňazov, diakonov a bohoslovcov

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.